Nawiewniki okienne zapewniają pasywny wlot powietrza i są elementem wentylacji naturalnej. Nawiewniki przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną oraz mechaniczną - wywiewną. Są one niewielkimi urządzeniami wentylacyjnymi, które montuje się w oknie lub w ścianie. Zastosowanie nawiewników zapewnia właściwy napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń.
Nawiewniki powietrza stają się powoli obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania. Nowoczesna stolarka zapewnia dużą oszczędność energii w postaci zatrzymanego wewnątrz obiektów ciepła, ale jednocześnie ogranicza dopływ powietrza niezbędnego dla potrzeb wentylacyjnych, dlatego konieczny jest montaż nawiewników. Okno z nawiewnikiem zapewnia nawiew miejscowy, czyli dostawę świeżego powietrza do określonej części pomieszczenia. Wymusza się w ten sposób ruch cyrkulacyjny. Sposób działania nawiewników okiennych dzielimy na:

- higrosterowane, same decydują o wielkości strumienia przepływu powietrza, który jest ściśle uzależniony od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu,

- ciśnieniowe, ilość dostarczanego powietrza jest zależna od różnic ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia,

- ręczne, ręczna zmiana położenia przepustnicy nawiewnika

Urządzenia te mogą być montowane w nowych oknach oraz tych już osadzonych.

 

 

Nawiewnik a wentylacja, trochę informacji technicznych:

Informacje poniżej zostały zaczerpnięte ze strony https://www.wentylacyjny.pl/1380-49-234-nawiewniki-okienne.html

Okna w domu powinny być wyposażone w elementy nawiewne. Od 2009 roku dobór okien i osprzętu okiennego musi być zgodny z założeniami projektowymi systemów wentylacyjnych w danym budynku. Zalecenia te odnoszą się do domów z wentylacją grawitacyjną, grawitacyjną wspomaganą lub mechaniczną wywiewną. W projekcie wskazane jest okno spełniające funkcję wentylacyjną, które należy wyposażyć w nawiewnik. Wyjątek stanowi wentylacja nawiewno-wywiewna, w której wszystkie okna powinny pozostać szczelne. Ustawa z 1 stycznia 2009 roku określa współczynnik infiltracji powietrza dla okien i drzwi balkonowych, które można otworzyć na poziomie nie przekraczającym 0,3 m3/(m*h*daPa2/3). Zaś dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych. Wybór owych elementów nawiewnych powinien uwzględniać założenia Polskiej Normy PN-B-03430:1983/Az3:2000P dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Urządzenia nawiewne, czyli sposoby na doprowadzenie powietrza przez okna to także rozszelnianie ich poprzez usunięcie części uszczelki lub stosując tak zwany mikrouchył (w praktyce nigdy nie powinniśmy domykać całkowicie okien). Brak jednak możliwości regulowania ilości nawiewanego powietrza wymusza stosowanie dodatkowych elementów w postaci listwy regulującej nazywanej klapą wentylacyjną lub właśnie nawiewników okiennych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r musimy zapewnić minimalny strumień powietrza zewnętrznego (do pomieszczeń, nie będących pomieszczeniami pracy) o objętośąci 20 m³/h na osobę przewidzianą w projekcie budowlanym na pobyt stały. Dodatkowo występuje zróżnicowanie pomiędzy pomieszczeniami o różnych funkcjach, np. dla łazienki jest to 50 m³/h, a w kuchni z kuchenką gazową aż 70 m³/h.

 

gallery/wentylacja

Po latach pracy w usługach nie spotkałem się z całkowitym i konsekwentnym respektowaniem powyższych wytycznych ale z całą pewnością można stwierdzić, iż nawiewniki stosuje się w celu wyeliminowania:

- skraplania wody na oknach,

- rozwoju pleśni i grzyba,

- wstecznego ciągu z komina

 

gallery/po_co_nawiewniki_schemat_dzialania_wentylacji_grawitacyjnej_i_wywiewnej_brevis_040618

Montować nawiewniki czy nie? Nie łatwo odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Przede wszystkim nie należy ulegać presji mocno już niedoskonałych wymagań wentylacyjnych. Warto pamiętać, że jednym z elementów wentylacji naturalnej i to tym najprostszym oraz najtańszym jest wietrzenie pomieszczeń! Nawiewnik wydaje się być stosownym rozwiązaniem technicznym tylko wtedy, kiedy najprostsze sposoby wymiany powietrza i utrzymania stabilnego poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniach zawodzą w dłuższym okresie czasu, a i wtedy zawsze warto zastanowić się nad liczbą urządzeń i modelem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

montaż nawiewników białystok, montaż nawiewników ełk, montaż nawiewników łomża, montaż nawiewników suwałki, montaż nawiewników ostrołęka, montaż nawiewników bielsk podlaski, montaż nawiewników ostrów mazowiecka, montaż nawiewników augustów